ליווי כלכלי

ליווי כלכלי עד להצלחה

בהתנהלות השוטפת והיומיומית שלנו במהלך שגרת החיים, ישנם תחומי שירות רבים שאנו נעזרים בהם באופן קבוע ורציף, גם אם איננו בהכרח שמים לכך לב. כך בין השאר, אנו נעזרים בשירותי בריאות על בסיס קבוע (ולהוכחה התשלום החודשי שאנו משלמים לקופת החולים), שירותים בנקאיים, אספקת מזון וציוד לבית ועוד ועוד. בנוסף לכך, ישנם תחומי ליווי ושירות אחרים שרק חלק מהאוכלוסיה נזקק לה, כדוגמת אנשי מקצוע ספציפיים למשל בתחום הרפואה במקרים מסוימים, טיפולים נפשיים שונים וסוגי ליווי וייעוץ רבים נוספים. אחד התחומים הללו, שמעטים מדי מקרב האוכלוסיה מודעים להם, הוא תחום הייעוץ והליווי הכלכלי – בין אם מדובר בליווי לאנשים פרטיים, למשפחות ולמשקי בית, או לעסקים.

מה ההבדל בין ייעוץ לליווי כלכלי?

ההבדל בין השנים הוא פשוט: למרות שעל פניו ייעוץ כלכלי אינו חייב להיות שונה בהכרח משירות של ליווי וייעוץ כלכלי, בזה האחרון הדגש הוא על ההבטחה לשירות ארוך טווח, הבטחה הנובעת מההנחה כי הרגלי חיים והתמודדויות עם מצבים שונים אינם משתנים באופן מיידי, ולכן יש להיעזר באנשי מקצוע לאורך זמן כדי לצלוח את המצב הקיים. הדרך לעשות זאת מורכבת מבניית תכנית מדויקת ומפורטת יותר מאשר בתהליך חד פעמי או קצר של ייעוץ וליווי עסקי, ובאופן כללי בסוג תקשורת שיורד יותר ויותר לפרטים.

כיצד להיערך לקראת תהליך של ליווי כלכלי?

כדי להפיק את המרב מתחום השירות הייחודי הזה, מומלץ לחשוב קודם כל על המצב הפיזי והמנטלי שבו אתם נמצאים כעת, וזאת על מנת להבטיח תהליך משמעותי ובעל תוצאות טובות ככל הניתן. חשבו בעיקר על היכולת שלכם להיות פתוחים לביקורת, להכניס גורם זר לחשבונותיכם הפרטיים ועל ההתגברות האישית שלכם על המחסומים הכרוכים בכך – וכן נסו למקסם ככל האפשר את המוכנות האישית שלכם לקראת השינוי, כדי להבטיח תוצאות טובות ומשמעותיות. לא צריך לחשוש חלילה ממצב של תלות, מכיוון שכדי לשנות דפוסי חשיבה נדרש זמן רב ואורך רוח, וכשם שאיש איננו "מתלונן" על התלות בשירותים בנקאיים למשל, כך אין כל בושה בלהודות כי איננו יודעים כיצד להתנהל נכון באופן כלכלי, מהסיבה הפשוטה שלא למדנו ולא חונכנו כיצד לעשות זאת נכון.